Cystoskopia. 
Narrow band imaging (NBI)

Cystoskopia to badanie diagnostyczne stosowane w urologii, czasem połączone z działaniem terapeutycznym, które polega na wprowadzeniu przyrządu zwanego cystoskopem ( wziernikiem) poprzez cewkę moczową do pęcherza moczowego i bezpośrednim oglądaniu cewki moczowej, szyi pęcherza moczowego, ujścia moczowodów oraz śluzówki pęcherza moczowego. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym ( żel znieczulający). Wyróżnia się dwa rodzaje cystoskopów: sztywne i giętkie, które posiadamy też w Urocentrum. Wideocystoskop giętki, jest narzędziem endoskopowym, pozwalającym na dowolne poruszanie końcówką cystoskopu bez konieczności poruszania cystoskopem w obrębie cewki moczowej a obraz wnętrza pęcherza widoczny jest na monitorze medycznym. Badanie cystoskopem giętkim jest bardziej komfortowe, mniej bolesne niż cystoskopem sztywnym, można również wykonać to badanie dla pacjenta „leżącego”, tj. z dysfunkcją ruchową, sparaliżowanego – wcześniej tych pacjentów odsyłaliśmy do szpitala.
W przypadku podejrzenia patologicznych zmian w pęcherzu pobierane są wycinki do badania histopatologicznego. Ocena tkanki przez doświadczonego histopatologa pozwala na postawienie rozpoznania i wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego.

KIEDY WYKONUJE WYKONUJE SIĘ CYSTOSKOPIĘ:
• podejrzenia guza pęcherza moczowego,
• krwiomoczu niewiadomego pochodzenia,
• nawracającego zapalenia pęcherza moczowego,
• podejrzenia kamicy pęcherza moczowego,
• wad rozwojowych cewki moczowej i pęcherza,
• podejrzenia gruźlicy pęcherza moczowego,
• objawów dyzurycznych niewiadomego pochodzenia,
• endoskopowego usunięcia ciała obcego,
• pobrania wycinków do badania histopatologicznego

Cystoskopia stanowi bardzo ważny element diagnostyki urologicznej. Niestety z powodu instrumentarium będącego na wyposażeniu większości oddziałów i poradni urologicznych jej wykonanie stanowi traumatyczne doznanie dla większości pacjentów, w szczególności mężczyzn. Standardowo do badań używane są (my również posiadamy takie) cystoskopy sztywne o dużej średnicy zewnętrznej, które pokonać muszą całą długość cewki moczowej wraz z jej wszystkimi krzywiznami (dot. mężczyzn).

Alternatywą jest cystoskopia giętka
. Instrument jest prawie o połowę cieńszy od klasycznego, a dodatkowo elastyczny co powoduje, że łatwo dostosowuje się do zakrętów cewki. Taki cystoskop został zakupiony dzięki projektu dofinansowanego z funduszu europejskiego. Zabieg dzięki temu stanowi mniejszy uraz dla cewki, a co za tym idzie objawy podrażnieniowe i bólowe po cystoskopii są dużo mniej nasilone. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zabieg może też być zarejestrowany z kamery na nośnik usb.
Zastosowana technologia HD-NBI powoduje, że obraz z wideocystoskopu uzyskany na ekranie monitora jest wyjątkowej jakości, a zmiana światła na NBI pozwala odnaleźć zmiany niewidoczne w normalnym świetle. Zwiększa to dokładność i czułość badania.

Narrow band imaging (NBI)

NBI to nowa metoda opierająca się na technice optycznego wzmocnienia obrazu, pozwalająca na łatwiejszą identyfikację nieprawidłowych obszarów urotelium. Dzięki filtrowaniu światła białego do światła niebieskiego (415 nm) i zielonego (540 nm), wąska wiązka jest silnie absorbowana przez hemoglobinę, co poprawia widoczność bardziej wydatnych kapilar powierzchownych w bogato unaczynionej tkance nowotworowej. W metaanalizie oceniającej dokładność NBI w porównaniu do cystoskopii w świetle białym odnotowano, że dzięki NBI wykryto dodatkowo 24% guzów oraz u dodatkowych 17% pacjentów wykryto NMIBC. Ponadto, wykryto 28% więcej przypadków Cis i nie stwierdzono różnicy w fałszywie dodatnich wynikach pomiędzy NBI i WL.
Wykorzystanie NBI może również redukować częstość nawrotów u pacjentów z NMIBC. NBI powinno być postrzegane jako wartościowy dodatek do cystoskopii w świetle białym w ośrodkach, w których jest dostępne.

Po odnalezieniu zmian w pęcherzu możliwe jest pobranie wycinków z użyciem kleszczyków giętkich i skoagulowanie krwawienia z użyciem sondy kulkowej.

Twoje zdrowie jest dla nas najważniejsze

Jesteśmy dostępni OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. 8.00-18.00.
Skontaktuj się z nami.

+48 89 753 12 09

 

info@urocentrum.com.pl

 

Święta Lipka 16, 11-440 Reszel